Hore

Martin Mičák o súkromnej nadácii pre portál podnikajte.sk

Prinášame Vám ďalší článok o zamýšľanom zavedení v zahraničí bežne používaného inštitútu súkromnej nadácie do slovenského právneho poriadku. Tento krát sa náš kolega Martin Mičák vyjadril k pripravovaným zmenám pre portál podnikajte.sk.

 

V článku sa dočítate o benefitoch zavedenia tohto inštitútu, ich využití najmä pri rodinných podnikoch, či správe súkromného majetku podnikateľov. Rovnako aj to, ako by mali súkromné nadácie v praxi fungovať.

 

Súkromná nadácia má v navrhovanej podobe ambíciu byť vhodným nástrojom pre efektívnu správu majetku, jeho ovládanie a vhodnú distribúciu rodine, ako aj iným osobám dôležitým pre súčasných majiteľov majetkov. Zároveň poskytuje viaceré možnosti vo vzťahu k odovzdaniu majetku ďalším generáciám (oproti rigidnej právnej úprave dedenia).

 

Novela komplexne pokrýva právnu úpravu inštitútu súkromnej nadácie: jej založenie, povinne zriaďované orgány, plnenia beneficientom ako aj ich určenie, spôsob zrušenia nadácie a mnoho ďalších. Pozitívom predloženého paragrafového znenia novely určite je, že zákonodarca chce v určitej miere reflektovať zavedenie súkromnej nadácie aj v daňových predpisoch.

 

Článok na podnikajte.sk si môžete prečítať tu: https://www.podnikajte.sk/pripravovane-zmeny-v-legislative/sukromne-nadacie-na-spravu-majetku-nielen-rodinnych-firiem